Stages
Stage 1 - Ugine › Albertville (132k)
Stage 2 - Le Bourget-du-Lac › Parc des Oiseaux Villars-les-Dombes (17k)
Stage 3 (ITT) - Roanne › Montagny (24.5k)
Stage 4 - Anneyron › Sisteron (228k)
Stage 5 - Digne-les-Bains › Pra-Loup (161k)
Stage 6 - Saint-Bonnet-en-Champsaur › Villard-de-Lans - Vercors (183k)
Stage 7 - Montmélian › Saint-Gervais Mont Blanc (155k)
Stage 8 - Saint-Gervais Mont Blanc › Modane Valfréjus (156.5k)
Competing Teams
1. Cofidis, Solutions Crédits (Bouhanni)
1. MTN - Qhubeka (Boasson Hagen)
2. AG2R La Mondiale (Bardet, Peraud)
3. Movistar Team (Valverde)
4. Astana Pro Team (Nibali)
5. Team LottoNL-Jumbo (Kelderman)
6. Trek Factory Racing (Mollema)
7. Team Katusha (Rodríguez)
8. Team Europcar (Rolland)
9. BMC Racing Team (van Garderen)
10. Etixx - Quick Step (Martin)
11. FDJ
12. IAM Cycling (Frank, Pantano)
13. Lampre - Merida (Costa)
14. Lotto Soudal (Gallopin, Wellens)
15. Orica GreenEDGE (Keukeleire)
16. Team Cannondale - Garmin (Talansky)
17. Team Giant - Alpecin
18. Team Sky (Nieve, Kennaugh, Roche)
19. Tinkoff - Saxo (Hansen, Kišerlovski)
Previous Start List
Cofidis, Solutions Crédits
NAVARRO Daniel
BOUHANNI Nacer
MTN - Qhubeka
BOASSON HAGEN Edvald
AG2R La Mondiale
PERAUD Jean-Christophe
BARDET Romain
CHEREL Mikael
GASTAUER Ben
Movistar Team
VALVERDE Alejandro
Astana Pro Team
NIBALI Vincenzo
WESTRA Lieuwe
SCARPONI Michele
Team LottoNL-Jumbo
KELDERMAN Wilco
Trek Factory Racing
ZUBELDIA Haimar
MOLLEMA Bauke
Team Katusha
RODRíGUEZ Joaquim
Team Europcar
ROLLAND Pierre
BMC Racing Team
VAN GARDEREN Tejay
DE MARCHI Alessandro
Etixx - Quick Step
BOUET Maxime
MARTIN Tony
FDJ IAM Cycling
PANTANO Jarlinson
REYNES Vicente
COPPEL Jérome
FRANK Mathias
WYSS Marcel
Lampre - Merida
OLIVEIRA Nelson
COSTA Rui
COSTA Mário
Lotto Soudal
WELLENS Tim
GALLOPIN Tony
VAN DER SANDE Tosh
Orica GreenEDGE
KEUKELEIRE Jens
Team Cannondale - Garmin
TALANSKY Andrew
Team Giant - Alpecin
Team Sky
NIEVE Mikel
POELS Wout
KENNAUGH Peter
ROCHE Nicolas
Tinkoff - Saxo
PAULINHO Sérgio
KIšERLOVSKI Robert
HANSEN Jesper
BELTRAN Edward
Top-15 Competitors
1 VALVERDE Alejandro32502
NIBALI Vincenzo15633
RODRíGUEZ Joaquim14364
COSTA Rui14285
BARDET Romain12066
GALLOPIN Tony11707
VAN GARDEREN Tejay11698
MOLLEMA Bauke11649
MARTIN Tony113410
PERAUD Jean-Christophe91511
WELLENS Tim90512
KELDERMAN Wilco89313
BOUHANNI Nacer86714
ROLLAND Pierre72215
NIEVE Mikel601
Top-5 Competitors Under 25
1 BARDET Romain12062
WELLENS Tim9053
KELDERMAN Wilco8934
BOUHANNI Nacer8675
HANSEN Jesper272
Teams ranked
1 Movistar Team32502
AG2R La Mondiale27163
Lotto Soudal22584
Astana Pro Team20395
Team Sky17526
Lampre - Merida16437
Trek Factory Racing 15758
BMC Racing Team14939
Team Katusha 143610
Etixx - Quick Step132311
Cofidis, Solutions Crédits123712
IAM Cycling113413
Team LottoNL-Jumbo89314
Team Europcar72215
Tinkoff - Saxo67116
MTN - Qhubeka42217
Orica GreenEDGE40318
Team Cannondale - Garmin 389
Youngest
1 WELLENS Tim24y+35d2
KELDERMAN Wilco24y+81d3
VAN DER SANDE Tosh24y+198d4
BARDET Romain24y+217d5
HANSEN Jesper24y+234d
Oldest
1 ZUBELDIA Haimar38y+74d2
PERAUD Jean-Christophe38y+23d3
RODRíGUEZ Joaquim36y+33d4
SCARPONI Michele35y+262d5
PAULINHO Sérgio35y+80d
Previous Winners
2014 | TALANSKY Andrew
2013 | FROOME Christopher
2012 | WIGGINS Bradley
2011 | WIGGINS Bradley
2010 | BRAJKOVIč Janez
2009 | VALVERDE Alejandro
2008 | VALVERDE Alejandro
2007 | MOREAU Christophe
2006 | LEIPHEIMER Levi
2005 | LANDALUZE INTXAURRAGA Inigo
Top-10 Previous Editions
1.TALANSKY Andrew31:08:08
2.CONTADOR Alberto0:27
3.VAN DEN BROECK Jurgen0:35
4.KELDERMAN Wilco0:43
5.BARDET Romain1:20
6.YATES Adam2:05
7.NIBALI Vincenzo2:12
8.NIEVE Mikel2:59
9.NAVARRO Daniel3:04
10.FUGLSANG Jakob3:17
Most Wins
1.LAUREDI Nello3 - 1 - 0
2.OCANA Luis3 - 1 - 0
3.HINAULT Bernard3 - 1 - 0
4.MOTTET Charly3 - 0 - 1
5.POULIDOR Raymond2 - 3 - 1
6.THéVENET Bernard2 - 3 - 1
7.MOREAU Christophe2 - 1 - 1
8.ARMSTRONG Lance2 - 0 - 1
9.HERRERA Luis Alberto2 - 0 - 0
10.INDURAIN Miguel2 - 0 - 0
Most Stage Wins
1.MAYO Iban7-3-2
2.ARMSTRONG Lance5-4-5
3.MOREAU Christophe4-3-3
4.VALVERDE Alejandro4-2-4
5.VINOKOUROV Alexandre4-2-1
6.WIGGINS Bradley4-2-1
7.HUSHOVD Thor4-2-0
8.FROOME Christopher4-1-1
9.HAMILTON Tyler3-3-1
10.BOTERO Santiago3-2-0
Top-10 GC Ranking
1VALVERDE Alejandro970
2COSTA Rui826
3NIBALI Vincenzo764
4VAN GARDEREN Tejay696
5MOLLEMA Bauke640
6PERAUD Jean-Christophe604
7KELDERMAN Wilco580
8RODRíGUEZ Joaquim545
9BARDET Romain543
10ROLLAND Pierre527
https://twitter.com/dauphine" target="_blank
http://www.steephill.tv/criterium-du-dauphine-libere/" target="_blank
http://www.cyclingfans.com/criterium-du-dauphine/live" target="_blank